Skip to content

Koniec kotlomNA TUHÉ PALIVO

V závere roka 2020 Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky zámer o zákaz používania kotlov 1.,2. a 3. emisnej triedy od roku 2030. Zatriedenie kotlov do jednotlivých emisných tried sa robí na základe požiadaviek stanovených v technickej norme STN EN 303-5:2012 pre vykurovacie kotly na tuhé palivá s ručným a automatickým prikladaním paliva s menovitým výkonom do 500 kW. Emisnú triedu kotla môžete zistiť z výrobného štítku, prípadne dokumentácie, ktorá bola súčasťou kotla pri jeho kúpe. 

Zákaz predaja kotlov 1 . a 2. emisnej triedy však platí už od roku 2014. Od roku 2018 bol zakázaný predaj kotlov 3. emisnej triedy. Kotly nižších emisných tried je však bohužiaľ stále možné kúpiť z druhej ruky, použité. Keďže sa životnosť týchto kotlov počíta na 15 a viac rokov, problém môže nastať, ak ste si svoj kotol zaobstarali pred rokom 2015. 

Ak sa rozhodujete pre výmenu svojho starého kotla na tuhé palivo, určite odporúčame vybrať už moderné nízkoemisné zariadenie najvyšších emisných tried.  O plusoch a mínusoch jednotlivých moderných nízkoemisných zariadení Vás radi informujeme.

Sme experti pre 
Váš bezpečný domov !
výmenu stúpačiek !
odstránenie azbestu !
regulus
tatramat
wavin
viega
vaillant
uponor
reflex
protherm
osma
novaservis
korad
kolo
giacomini
jika
izoflex
defro
herz
grundfos
brilon
cordivari
flamco
attack
sanha-200x120

Dohodnite si stretnutie online !

Kontaktujte nás, napíšte nám čo potrebujete a my Vás budeme kontaktovať.